ТзОВ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ тел/факс 2-25-15   абонентський відділ 2-52-95   ритуальна служба 2-33-09

  • Опубліковано: Понеділок, 03 грудня 2012, 09:35
  • Автор: YoungSkeld

Ми європейці... "!" чи "?"

Як можливо видалось з початку, мета даної статті буде не політична, а скоріше соціальна, на мою думку більш важлива і фундаментальна адже все починається і закінчується з нас. Цією статтею хотілося б привернути увагу до надзвичайно актуального питання поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ), або простіше сміттям, яке утворюється в процесі життя та діяльності людини і накопичується у житлових будинках, громадських, навчальних, лікувальних, торговельних та інших закладах.

Чи знаєте Ви, що в Україні щороку утворюється близько 13 млн тонн побутових відходів. Із 6,7 тисяч сміттєзвалищ та полігонів паспорти мають близько 4 тисяч, 334 полігони перевантажені, 878 – не відповідають нормам безпеки. Лише на 11 полігонах побутових відходів працюють сміттєсортувальні лінії, є система збирання та знезараження фільтрату, системи вилучення та утилізації біогазу.

За оцінками експертів, склад сучасних ТПВ виглядає приблизно наступним чином: папір та картон — 41%, сміття — 17,9%, гума, шкіра та деревина — 8,1%, харчові відходи — 7,5%, метали — 8,7%, скло — 8,2%, інше — 8,6%.

Країни Західної Європи всіляко популяризують та підтримують підхід до роздільного збору та сортування сміття, проводячи активні інформаційно-роз’яснювальні кампанії серед населення, виділяючи кошти з державного та місцевого бюджетів, приймаючи відповідні нормативно-правові акти та постанови. Сучасні технології та використання європейського досвіду у вирішенні «сміттєвого» питання, дозволять Україні значно зменшити площу сміттєвих полігонів та перейти на якісно нові технології утилізації ТПВ.Найбільших успіхів у вирішенні проблеми сортування сміття досягли Швейцарія, де люди самі попередньо сортують понад 80% відходів та Німеччина. За ними йдуть Данія, Бельгія, Нідерланди, Австрія, Франція, Італія та інші держави, при цьому використовуючи ТПВ як вторинну сировину.

 

В нашій країні об’єм переробки ТПВ в рази менший, ніж в інших європейських країнах. Так, у Швеції, Данії, Швейцарії, Німеччині, Бельгії, Норвегії цей об’єм становить від 30% до 50%, в Україні – лише 5%. В Україні наразі послугами з вивезення ТПВ (збиранням, зберіганням та перевезенням побутових відходів) користуються понад 70% міських та 10% сільських населених пунктів. Решта ж сміття опиняється на околицях, в лісі, на берегах річок, вздовж доріг у вигляді стихійних звалищ. Про чистоту наших околиць та про нашу поведінку із сміттям кожен із нас може переконатись під час виїзду на пікнік, тощо.

«То які ж пріоритети у становленні правильного (цивілізованого) поводження з твердими побутовими відходами?» - запитаєте ви. Насправді все просто, і все в залежить від нас:

Правило1. Кожен повинен розуміти, що сміття є невід’ємний продукт життєдіяльності людини.

Правило 2. Стан довкілля та чистота наших міст та сіл залежить виключно від кожного з нас.

Правило 3. Тверді побутові відходи належить організовано ефективно збирати та утилізувати

Правило 4. Сортування (роздільний збір) сміття та його вторинне використання – це найбільш ефективний та раціональний шлях зберегти наше довкілля, використати ресурси

Порядок збирання, перевезення та утилізації відходів в Україні регулюється наступними нормативно-правовими актами: Конституція України, Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Закон України № 187/98-ВР «Про відходи», Закон України № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України №586-XIV «Про місцеві державні адміністрації», Закон України № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища», Закон України № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів», Закон України № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги», Закон України N 393/96-ВР «Про звернення громадян», Закон України № 4004-XII «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення».

Окремо необхідно зупинитись на тому, як організовано збір та утилізація сміття у нашому місті та районі. Перш за все необхідно зазначити, що в рамках чинного законодавства в Україні порядок благоустрою в тому числі збір, вивезення та утилізація ТПВ напряму та безпосередньо залежить від органів місцевого самоврядування населених пунктів, які затверджують відповідні правила та визначають виконавця послуг. Згідно передбаченого порядку у м.Здолбунів визначено виконавця послуг по збору та вивозу побутових відходів – ТзОВ Комунальних підприємств. Певна річ, що мова про роздільний збір сміття у Здолбунові, сортування переробку та використання вторинної сировини поки не йде в силу тих обставин, що у нашому місті спільними зусиллями міської влади та підприємства-виконавця послуг ще проводиться робота над впровадженням вищевказаного Правила 1. Певні зрушення на краще все ж таки є – протягом 2013 року внаслідок роз’яснювальної роботи, а подекуди і адміністративних санкцій кількість абонентів, яким організовано надання послуги по збору та вивезення сміття у м.Здолбунів збільшено на 10% і доведено до 70% від загальної кількості населення.

Крім низької свідомості мешканців у поводженні з побутовими відходами проблемним питанням, яке заважає вдосконалювати та покращувати якість послуг по збору та вивозу сміття із впровадженням позитивного європейського досвіду є відсутність економічного підґрунтя в тарифікації. Діючі тарифи на вивіз сміття затверджені в 2009 році, на даний час не переглядаються в зв’язку із блокуванням підняття вартості комунальних послуг на рівні держави. Крім того така складова у формуванні тарифу, як норма накопичення ТПВ на одну людину в рік у нашому місті також суттєво нижча в порівнянні з іншими містами. Типовим порушенням правил благоустрою та поведінки з відходами мешканцями також є захаращення міських контейнерних майданчиків негабаритним сміттям, вивезення якого не входить у вартість побутового та ускладнює роботу прибиральникам. Вивезення негабаритного, будівельного сміття, тощо необхідно замовляти окремо. Сміття зібране в місті вивозиться на сміттєзвалище, організацію утримання якого забезпечує Здолбунівська міська рада, а ТзОВ Комунальних підприємств сплачує за утилізацію вивезених відходів. За попередніми підрахунками фахівців експлуатувати сміттєзвалище можна буде ще близько 20 років, хоча тут навряд чи врахована щорічна позитивна тенденція в збільшенні кількості ТПВ на душу населення, а також ліквідація стихійних сміттєзвалищ у перспективі.

Організація збору та вивезення ТПВ в сільських населених пунктах району знаходиться ще на більш низькому «еволюційному» рівні, а зачасту такої організації просто немає. З особистого досвіду спілкування з представниками органів місцевого самоврядування сільських населених пунктів на жаль знаю про відсутність чіткого пріоритету у представників громади на користь організованого збору та вивезення сміття. Натомість свідомо закриваючи очі на існування очевидної проблеми, самоусуваючись від її вирішення лишають села потопати у смітті. Скільки часу вистачить засипати сміттям навколишні яри, рови, лісосмуги і вдавати що нічого не відбувається?

Не дивлячись на перелічені складності у сфері збору та утилізації твердих побутових відходів в умовах сучасності України маю надію що спільна з органами влади та місцевого самоврядування робота буде вдосконалюватись, впроваджуватись позитивний досвід.

Повертаючись до заголовка, для мене особисто іншого шляху як стати всім нам європейцями не існує, щоправда через непростий процес самовдосконалення, самоусвідомлення своєї ключової ролі в суспільстві. Маю глибоке переконання і впевненість, що різнокольорові контейнери для роздільного збору сміття, енергоефективна та ресурсозаощадлива утилізація відходів, а як наслідок чисті, охайні міста та села – це наше майбутнє. Надіюсь що недалеке…

 

Директор ТзОВ Комунальних підприємств

Бабак Л.В.

 

Архів новин