ТзОВ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ тел/факс 2-25-15   абонентський відділ 2-52-95   ритуальна служба 2-33-09

Світлодіодні лампи

Курс на тотальну «світлодіодизацію» обирає все більше країн. США, Японія, Китай, держави ЄС… Навіть Росія, що буквально купається в дешевих енергоресурсах, і та на високому державному рівні приймає програму про поступовий перехід на світлодіодні системи освітлення. Україні ж дбати про енергозаощадження, як кажуть, сам Бог велів.

Чим же викликано такий інтерес до світлодіодного освітлення? Спробуємо розібратися.

Якщо не заглиблюватися в наукові хащі, то суть цієї сучасної енергоощадної технології полягає у використанні світлодіодів в якості джерела світла. І ще одне: світлодіодні технології так стрімко розвиваються, що навіть Вікіпедія не встигає оперативно фіксувати всі актуальні зміни та нововведення. Цілком ймовірно, що сказане нами сьогодні вже завтра стане анахронізмом, адже нова ера світлодіодних технологій лише народжується.

Отож, світлодіодні або, як їх ще називають, LED-лампи. Їхні експлуатаційні характеристики справді вражають. Термін служби таких світильників складає 50 000 – 100 000 годин. Тобто за умов 10-годинної роботи на добу, це 12,5 – 25 років експлуатації! Для порівняння, термін дії традиційної «жарівочки» (лампочки розжарювання) – 1000 годин, а газорозрядних ламп – 3000 – 20 000 годин. Немає потреби впродовж багатьох років замінювати LED-лампи, що дозволяє суттєво заощаджувати на сервісних заходах та персоналі (останнє стосується в першу чергу великих підприємств).

LED-лампи дуже економічні.

В порівнянні з традиційними світильниками вони споживають в рази менше електроенергії. Їх світловіддача – до 150 люменів на ват енергоспоживання.
Наприклад, споживаючи всього 8 W, LED-лампа світить як 75-ватна!

В момент ввімкнення світлодіодних освітлювальних приладів унеможливлюється перевантаження міських та муніципальних електромереж, адже пускового струму в LED-лампінемає, тоді як в люмінесцентній він вдвічі перевищує робочий.

На відміну від поширених у нас газорозрядних люмінесцентних ламп світлодіодні світильники абсолютно безпечні. В кожній люмінесцентній лампі міститься до 100 мг сильнодіючої речовини – парів ртуті. Гранично ж допустима концентрація цих парів – 0,0003 мг/м2. При вдиханні ртутні пари проникають в мозок і нирки, спричиняють важкі хвороби легенів і шлунково-кишкового тракту.Іншими словами, навіть одна випадково розбита люмінесцентна лампа може мати вельми сумні наслідки. А скільки їх б’ється на наших підприємствах?! Не дивно, що утилізація лише однієї такої «ощадниці» коштує 10 гривень.

Ще одна перевага LED-ламп полягає у їхній надійності.

Вони мають надзвичайну високу вібростійкість. Якщо ж у виробництві світильників застосоване полікарбонатне скло, то вони витримують досить сильні ударні навантаження і навіть постріли з пневматичної зброї. Серед усіх існуючих ламп вони мають найвищі антивандальні характеристики. На відміну від газорозрядних ламп, вони абсолютно байдужі до багаторазового ввімкнення і вимкнення, що також збільшує термін служби. Не страшні їм і різкі коливання напруги в електромережі – вони прекрасно функціонують в діапазоні 120-280 V. LED-лампи працюють в температурному режимі від -40°С до +50°С, тоді як для люмінесцентних навіть -15°С є суттєвою проблемою.

Світлодіодні світильники забезпечують високий рівень контрастності та чіткості освітлюваних об’єктів (складів, виробничих споруд, житлових будинків, під’їздів, дворів, вулиць, мостів, парків, рекламних щитів і т.д.) і мають індекс барвопередачі 75 – 85 (для порівняння, в стандартних «жарівках» — 68). Спектр випромінювання LED-ламп близький до сонячного, вони можуть мати температуру кольору від «холодного білого» до «теплого білого». За свідченнями науковців, біле світло має ряд переваг: уночі воно покращує видимість на 40 – 100% (в порівнянні зі світлом іншого спектру), а також покращує барвосприйняття, що, в свою чергу, збільшує контраст зображення та сприйняття глибини простору. В світлодіодних прожекторах та ліхтарях показник використання світлового потоку сягає 100%, тоді як в традиційних вуличних світильниках цей коефіцієнт не перевищує 75%.
Дуже важливим для споживачів є абсолютна відсутність в LED-лампах так званого стробоскопічного ефекту (низькочастотних пульсацій та мерехтіння), який є характерним для люмінесцентних та інших газорозрядних ламп. Це дозволяє уникати перевтоми очей, а значить LED-лампи бажано використовувати в студентських аудиторіях, офісах, проектних установах та виробничих цехах.
На відміну від інших світильників, LED-лампи майже не нагріваються (належать до категорії низьковольтних приладів). Вони особливо придатні там, де існують підвищені вимоги до пожежної безпеки, наприклад в шахтах чи на автозаправних станціях.

Сьогодні важко навіть уявити якусь галузь людської життєдіяльності, де не можна було б застосувати світлодіодні технології: це звичайні житлові помешкання і космічні станції, сільське господарство і IT-технології, промислове виробництво і вуличне освітлення… Застосування інноваційних систем LED-освітлення гарантовано знижує собівартість товарів, що виробляються, збільшує продуктивність праці і суттєво економить всі види ресурсів. Як стверджують експерти Міжнародного енергетичного агентства, перехід на світлодіодні технології у світовому масштабі дозволить що року скорочувати викиди СО2 в атмосферу на півмільярда тон і заощаджувати по півтора мільярди барелів нафти.
І на завершення. Для тих, хто вміє рахувати, цілком очевидно: термін окупності світлодіодних приладів настільки короткий, що фактор ціни є практично непринциповим. В кінцевому результаті перехід на LED-технології призводить до суттєвої економії будь-якого бюджету: сімейного, корпоративного чи державного.